Monenmoisia kanelipullan muotoja löytyy pullakategoriasta. Kierteitä, hyrriä, solmuja, puusteja jne.
Korvapuustien muotoiluun on monia eri tapoja, mutta tässäpä vielä yksi tapa eli puustin muotoilu pulikan avulla. Siis korvapuusti nimenomaan. Mikä tahansa kanelipulla ei ole korvapuusti, eihän?
Hyvää (kohonnutta) pullataikinaahan näihin tarvitaan...veteen tai maitoon tehtynä. Tällä kertaa laitoin nesteeksi vettä. Minä tein tällä kertaa taikinan myös munattomana. Toki voitelumunaa käytin, koska halusin pulliin perinteisen kiiltävän pinnan. Täytteenä käytin ihan vaan sulatettu/pehmeää voita + kanelia + tavallista sokeria. Fariinisokeriversioista meillä ei oikein tykätä.
Pulikalla (esim kaulimen sisällä oleva tasainen pötkylä) painaminen on nopea ja helppo tapa muotoilla korvapuustit. Painettavan aihion voi leikata ihan suoraan, eikä tarvitse leikata kolmioksi perinteiseen vanhaan tapaan. Pulikalla pitää painaa ihan pöytään asti. Jauhossa kun pyöräyttää pulikkaa, niin se ei pehmoisempaankaan pulla-aihioon tartu.
Pullat kohotetaan hyvin, voidellaan kananmunaseoksella ja päälle ripotellaan esim raesokeria.
Pullat paistetaan 200-225 asteisessa uunissa 12-15 min mm. pullien koosta riippuen.
Ei ole tuoreen kanelipullan voittanutta, eihän?
Kommentit