Minä tein munkit jo tänään torstaina. Tein ihan tavallisia rinkilämunkkeja, kanelikierremunkkeja ja tankomunkkeja. Tankomunkeista tuli hieman turhan köllyköitä, vaan eiköhän nekin syötyä tule. Tankomunkit ovat todella nopeita ja helppoja valmistaa.
Tällä kertaa tein taikinan veteen, ei kananmunaa, kardemummaa reilusti -> kuvissa olevat munkit on tehty kaksinkertaisesta ohjeen taikinamäärästä.
Munkit
(tulee 30-35 kpl ihan isoja munkkeja)
6 dl lämmintä vettä
50 g tuorehiivaa
1½ tl suolaa (ja ripsaus lisää?)
2 dl sokeria
1 - 1½ rkl jauhettua kardemummaa (minä laitoin isomman määrän, koska tykkäämme kardemummaisesta)
100 g huoneenlämpöistä voita
vehnäjauhoja -> pehmoinen taikina
Munkkien keittämiseen: rypsi tai rapsiöljyä 1 litra ( ei mene kaikki)
Sokeroimiseen: erikoishienoa sokeria (esim Siro) (+ kanelia)
Minä tein tankomunkit kohonneesta taikinasta (myös kaupan valmistaikinoista tulee ihan ok) kuvan mukaisesti. Vähän ohuemmaksi olisin levyn voinut kaulita.
Hyvä kohotus munkeille ja sitten paisto ja sokerointi. Näihinkin voisi sokerin lisksi laittaa kanelia, jos kanelimunkeista tykkää.
Kun tankomunkeista ei tee liian köllyköitä, on ne suht siistejä syötäviä. Ainakaan koko naama/suupielet eivät ole sokerissa.
Kanelikierremunkkeja. kanelia on vain kierittelysokerin seassa.
Ja osasta taikinaa tein ihan tavallisia munkkirinkilöitä.
Omarmunkit jäi tekemättä, vaan tehään niitä sitten vapun jälkeen, kun taas munkkihammasta kolottaa.
Kommentit