Varhaiskaalista tein ison vuoallisen kaalilaatikkoa. Nesteenä on vain olematon määrä lihalientä. Ohjeella tehden tulee laatikosta aika lihaisaa.
Kaalilaatikko varhaiskaalista
(ohjeella tehden tulee 4 litran vuoka aika täyteen)
noin 1,4 kg puhdistettua varhaiskaalia paloiteltuna
1 dl vettä
1 lihafondi
iso nokare voita (noin 30 g)
reilu ½ dl siirappia
4 ohutta porkkanaa kuutioina/lantteina
kuiuvattua meiramia (laita aluksi 2-3 tl)
------
1 dl puuroriisiä
noin 4 dl vettä
1 lihafondi
suolaa (½ tl)
-------
noin 500 g naudan jauhelihaa
3 isoa sipulia hienonnettuna
paprikajauhetta (1 tl)
jauhettua valkopippuria (½ tl)
suolaa (vajaa 1 tl)
Valmistaminen:
Kypsennä kaali-porkkanaseosta isossa kattilassa noin 10 minuuttia.
Laita samanaikaisesti riisi kiehumaan maustettuun nesteeseen noin puolikypsäksi (sen aikaa kun muita valmisteluja tekee)
Paista jauheliha + sipuli samanaikaisesti paistinpannulla + mausta.
Yhdistä kaikki ainekset kaaliseokseen, myös riisin liemi, jos sitä vielä vähän on.
Maistele seosta. Ja lisää maku oman mielen mukaiseksi. Huomioi kuitenkin, että laatikon maku voimistuu kaalin kypsyessä.
Kaada seos isoon vuokaan (minulla on tuo soikea vuoka tilavuudeltaan 4 litraa) tai pienempiin vuokiin. Seos voi tuntua kuivalta tässä vaiheessa, vaan se kyllä mehevöityy kaalin kypsyessä.
Kypsennä laatikkoa 200 asteisessa uunissa reilu ½ tuntia ja alenna sitten uunin lämpö 150-175 ja jatka hauduttamista ½ tuntia – 1 tunti. Minä monesti kypsennän varhaiskaalilaatikkoa vain tunnin, ettei kaali ihan kokonaan hupene. Jotkut tykkäävät haudutella oikein pitkään (monta tuntia) miedossa uunissa.
Meillä tykätään kaalilaatikon tummasta paistopinnasta, joten en peitä laatikkoa paiston aikana.
Laatikko oli mehevää, vaikkei kovin nesteistä ollutkaan.
Kommentit