original_77a37f4b-4a0c-4685-b18a-48d58cd

Munkit paistan vasta huomenna aamusta, vaan jotain tämän illan kahville halusin siivoilujen lomassa tehdä.

Muutamaa eri donitsimuffinssiohjetta katselin netistä ja päädyin kokeilemaan tätä ohjetta.

Suolaripsauksen lisäsin taikinaan ja kanelin kaveriksi oli tarkoitus laittaa kardemummaa, vaan sen unohin tekovaiheessa.  Jaoin taikinan 12 paikkaiseen muffinssipeltiin, vaan vähän isompia olisivat voineet olla, kuten muffinssipeltikuvista huomaa.

Alkuperäinen ohje löytyy yllä olevasta linkistä ja tässä ohje miten minä nämä nopeat ja helppotekoiset donitsimuffinssit tein.

Donitsimuffinssit

(12 kpl muffinssipellillä tehtynä, voisivat olla  isompiakin, eli jatkossa lasken, että ohjeella tulee max 10 kpl)

2½ dl vehnäjauhoja

1½ dl hienoa sokeria (ens kerralla vähennän vähän taikinan sokerimäärää tai en sokeroi valmiita donitsimuffineita ihan joka paikasta)

1 tl vaniljasokeria

1 tl leivinjauhetta

½ tl kanelia

ripsaus suolaa

1½ dl maitoa

1 iso kananmuna

1 rkl voita sulatettuna (tai öljyä)

(lisäksi oli tarkoitus laittaa kardemummaa, vaan unohdin)

Lisäksi tarvitaan: voisulaa ja kaneli-sokeriseosta muffinssien viimeistelyyn paiston jälkeen

Valmistaminen

Mittaa taikinan kuivat ainekset kulhoon ja sekoita. Lisää maito, rasva ja kananmuna ja sekoita taikina tasaiseksi. Voitele muffinssipellin syvennykset hyvin voilla. Jaa taikina syvennyksiin. Paista donitsimuffinssit 175 (-200) asteisen uunin keskitasossa kypsiksi. Paistoaika on 15-20 min. uunista ja muffinssien koosta riippuen. Minä nostin lopussa muutamaksi minuutiksi uunin ylöosaan saamaan pinnaltaan väriä. Älä paista liian kuiviksi. Anna muffinssien jäähtyä hetkinen ja irrota ne sitten muffinssipellistä. Sivele voisulaa donitsimuffinssien pintaan ja kierittele ne sokeri-kaneliseoksessa (minä laitoin 1 dl sokeria ja 2 tl kanelia ja kaneli maistui hyvinkin reippaasti, joten laita vähemmän ja maistele)

IMG_20220429_142530.jpgIMG_20220429_144620.jpg

IMG_20220429_150019.jpg

Minä laitoin pintakaneliksi paljon vähemmän, mitä monissa ohjeissa kehoitetaan ja kanelin mausta tykkään, vaan rajoilla lakoi mulla olla käyttämäni määrä.

IMG_20220429_150010.jpg

Pakastaakkin nämä voi. Minä pakastan munkitkin sokeroituna, joten samalla tavalla tekisin näillekkin. Monissa ohjeissa suositellaan pakastamaan ilman koristelua. Jos pakastaa sokeroituna, niin sulatus muovipussista pois otettuna.

IMG_20220429_145801.jpg

Kummin päin sitten haluaakaan laittaa tarjolle. Minä laitan kumottuma.