Kinkkumunakas
5 munaa
½ dl vettä
suolaa
rasvaa paistamiseen
n.1½ dl savukinkkua paloiteltuna
n. 1 dl juustoraastetta
mini luumutomaatteja halkaistuna (tai isoja tomaatteja lohkoina)
suippopaprikaa renkaina
persiljaa hienonnettuna
muutama kierros mustapippuria myllystä
Sulata rasva pannulla ja anna ruskistua kevyesti. Sekoita munat+vesi+suolaa sen verran että munien rakenne rikkoontuu ja lisää seos pannulle. Anna hyytyä ja sekoittele vähän välillä. Kun munakasmassa on osittain hyytynyt, laita kinkkukuutiot ja juustoraaste päälle ja anna hyytyä sekoittamatta. Minä pidin välillä isoa kattilan kantta munakkaan päällä...muista kurkata välillä pohjalle ettei tummu sieltä liikaa... lisää pinnalle tomaatit ja paprikat ja kuumenna vielä munkasta halutessasi hetki kannen alla. Lisää persiljasilppu ja vielä muutama rouhaisu mustapippuria myllystä munakkaan pinnalle. Nauti heti. Tästä munakkaasta tulee ihan hyvä iso annos kahdelle.... ruisleipää seuraksi ...hyvää!
Minä jätän tälläisen ruokaisan paksun munakkaan avomunakkaaksi, eli en yritäkkään kääntää sitä puolikuun malliseksi...se murtuisi kuitenkin.
Jos et tykkää paistumattomasta pinnasta näkösällä, niin kumoa munakas pyöreänä vadille ja asettele vasta sitten tomaatit ja paprikat ja persiljat päälle.
Nopeaa ja hyvää...
Kommentit