Tätä versiota pienistä rahkapiirakoista ei juurikaan muuloin tule tehtyä kuin pääsiäiseksi, vaikka rusinoista leivonnaisissa tykätäänkin. Näissäkin on pohjana ihan tavalliset pyöreät pullat, mitkä tein maukkaasta pullataikinasta.
Täytteen ainesuhteiksi on minulla muotoontunut tällaiset määrät.
Rahkatäyte noin 45 kuvan mukaiseen pikkupiirakkaan
3 prk rahkaa (minulla oli yksi sitruunan makuista)
(puoli dl maitoa tai kermaa)
1-1½ dl sokeria (täytettä kannattaa maistella)
3 isoa kananmunaa
rusinoita oman maun mukaan (vähintään 2 dl)
2- 3 tl vaniljasokeria
1 - 2 sitruunan mehut (siivilöitynä)
sitruunan keltaista kuorta oikein ohuksi raasteeksi raastettuna
-> kaikki ainekset vaan sekoitetaan hyvin ja maistellaan täytteen makeus ja sitruunaisuus omaan makuun passeliksi. Minä tein aika sitruunaisen makuista täytettä
Täyte on raakana löysän olista, mutta pysyy piirakassa kyllä, kunhan pyöreä pulla on hyvin kohonnut, teet pullaan syvän laajan syvennyksen, pistelet pohjaosan haarukalla ja laitat täytettä sopivan määrän.
Kaikki eivät voitele pullareunusta, vaan minä voitelen sen ennen täyttteen laittamista. Samoin reijitän pohjan haarukalla, ettei pohja kohoaisi uunissa paksuksi ja täyte pysyisi piirakoissa. Jos rusinat haluaa tasaisesti pikkupiirakan pintaan, joutuu niitä vähän asettelemaan.
Kun on painanut laajan syvennyksen täytteelle, on pohja ohut, joten kannattaa tsekata, ettei tummu liikaa pohjasta.
Näitä tuli syötyä ihan liiana monta heti tuoreeltaan.
Kommentit